Kryteria przyznawania zasiłków określa ustawa o pomocy społecznej. Co do zasady cały ten system opiera się na trzech podstawowych rodzajach zasiłków: stałym, okresowym i celowym. Potrzebujący mogą ubiegać się również o inne świadczenia. Są to przede wszystkim zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie, pomoc dla rodzin zastępczych czy na usamodzielnienie oraz kontynuowanie nauki. Ostatnim z wymienionych w art. 36 ustawy świadczeniem pieniężnym z pomocy społecznej jest udzielane na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskali status uchodźcy.
[srodtytul]Komu można przyznać[/srodtytul]
O pomoc finansową mogą się ubiegać osoby, które spełniają warunki określone w przepisach ustawy o pomocy społecznej. Pierwszym i podstawowym jest trudna sytuacja życiowa. Przyczyn takiej sytuacji można doszukiwać się w sieroctwie, ubóstwie, bezdomności, bezrobociu, niepełnosprawności czy przemocy w rodzinie (art. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F7CF09B760C9BF1A1F38E4A0F6F3A84?id=276051]ustawy o pomocy społecznej[/link]). Ustawa wymienia przy tym jedynie przykładowe powody uzasadniające udzielenie pomocy.
Drugi warunek to trudna sytuacja finansowa, czyli odpowiednio niski dochód miesięczny osoby lub rodziny ubiegającej się o zasiłek. Nie może on być wyższy od określonego kryterium dochodowego. [b]Uwaga! Aby uzyskać pomoc, należy co do zasady spełniać oba warunki jednocześnie[/b].
[srodtytul]Kryterium dochodowe[/srodtytul]