Przedstawiony powyżej tryb odwoławczy może pracownik samorządowy zastosować również w sytuacji, gdy jest niezadowolony z oceny swojej, nazwijmy to, postawy moralno-etycznej. Oczywiście trudno jest w takiej sytuacji przeprowadzić ocenę ponownie. Ocena bowiem, czy urzędnik zachowuje się uprzejmie i życzliwie w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami oraz czy zachowuje się z godnością w miejscu pracy, będzie w dużej mierze subiektywna. Zawsze jednak pracownik może się od tych elementów oceny odwołać, a kierownik jednostki, w której urzędnik pracuje, czy też sąd mogą taką ocenę zmienić lub nakazać jej zmianę.
[b]Może się również zdarzyć tak, że wystawiona przez przełożonego ocena jest nie tylko niesprawiedliwa czy krzywdząca, ale może też naruszać jego godność osobistą czy dobre imię[/b]. Tak będzie np. w sytuacji, gdy przełożony, wbrew faktom, napisze o pracowniku, że ten jest leniwy, że brak mu skromności i uczciwości w postępowaniu, że cechuje go nienawiść do współpracowników, brak szacunku do przełożonych, czy że brak mu kultury osobistej. Czy w takiej sytuacji sama zmiana oceny jest wystarczająca, czy też pracownik może dochodzić zadośćuczynienia za to, że ocena narusza jego dobre imię?
[srodtytul]Bezprawność naruszenia[/srodtytul]
Odpowiedzi na to pytanie trudno szukać w ustawie o pracownikach samorządowych. Trzeba odwołać się do zasad ogólnych prawa pracy oraz w przepisach kodeksu cywilnego.
Zgodnie z treścią art. 11[sup]1[/sup] kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Natomiast przykładowe wyliczenie chronionych przez prawo dóbr osobistych każdego człowieka zawiera art. 23 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią [b]dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego[/b] niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że lista zamieszczona w art. 23 k.c. jest otwarta, co oznacza, że ma charakter jedynie przykładowy.
Ochrona dóbr osobistych przysługuje jedynie przed działaniem bezprawnym. Jest to przesłanka konieczna do udzielenia ochrony. Oznacza to, że przełożony nie naruszy dóbr osobistych pracownika w dokonanej przez siebie ocenie jego charakteru czy postępowania, pod warunkiem że głoszone przezeń twierdzenia są prawdziwe.