W tym celu będzie musiała podjąć odpowiednią uchwałę. Podwyższenie kwot będzie finansowane ze środków własnych powiatu lub gminy.
Tak wynika ze skierowanego do Sejmu projektu zmiany ustawy o pomocy społecznej przygotowanego przez posłów Klubu Poselskiego Lewica.
Powiat lub gmina będą mogły zróżnicować wysokość dodatkowej pomocy i uzależnić jej przyznanie od spełnienia wymogów określonych w uchwale rady. Wnioskodawcy chcą, by gminy i powiaty miały podstawę prawną do udzielania wsparcia rodzinom zastępczym obok pomocy przekazywanej przez starostę.
Przypomnijmy, że właśnie ważą się losy wprowadzenia od przyszłego roku rządowej reformy w systemie opieki nad dziećmi. Rada Ministrów ma niebawem rozpatrzyć założenia do projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem. Przewiduje ona m.in. profesjonalizację rodzin zastępczych. Dziś wychowuje się w nich prawie 65 tys. dzieci, z czego ponad 48 tys. w rodzinach spokrewnionych, około 10 tys. w niespokrewnionych, a około 6 tys.
w zawodowych rodzinach zastępczych. Rola tych spokrewnionych ma być ograniczona, a wielodzietne rodziny zastępcze niespokrewnione będą przekształcane w rodzinne domy dziecka.