Dlatego ważne jest wypracowanie nowej koncepcji polityki regionalnej, która pozwoli na wzmocnienie potencjału każdego województwa, a nie jedynie wyrównywanie różnic między nimi. Prace nad koncepcją trwają, ale jej główne założenia zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Ostateczny dokument w postaci krajowej strategii rozwoju regionalnego poznamy na jesieni.
MRR podjęło prace mające na celu opracowanie strategicznego dokumentu odnoszącego się do polityki rozwoju społeczno-gospodarczego kraju w ujęciu wojewódzkim. Chodzi o wypracowanie nowych rozwiązań służących prowadzeniu krajowej polityki regionalnej w sposób uporządkowany i zintegrowany z polityką rozwoju, a jednocześnie odpowiadający na pojawiające się nowe wyzwania.
Cele nowej strategii wpisują się w założenia raportu Polska 2030, które dotyczą niwelowania różnic między biednymi i bogatymi regionami. Nie oznacza to jednak, że każde województwo będzie otrzymywało tyle samo środków i na te same obszary działania. Mniejsze znaczenie zyskuje zatem wyrównywanie różnic i kompensacja regionom słabiej rozwiniętym. Chcemy, by polityka regionalna odpowiadała na pojawiające się wyzwania oraz służyła efektywnemu rozwojowi. Taka zmiana w myśleniu o polityce regionalnej nie jest jednak związana ze wspieraniem wyłącznie bogatych regionów lub dużych miast.
[srodtytul]Atuty województw[/srodtytul]
Za główny cel nowej polityki regionalnej stawiamy wykorzystanie potencjału wewnętrznego regionów i czerpanie z ich już istniejących szeroko rozumianych zasobów. Zależy nam na tym, by znaleźć największe atuty każdego z województw i na nich opierać rozwój regionów. Nie można zatem wspierać wszystkich obszarów jednakowo. Chcąc być efektywnym, środki, w tym także fundusze unijne, powinny być kierowane do tych dziedzin, które są najważniejsze z punktu widzenia każdego województwa. Wykorzystanie bowiem drzemiącego w regionach potencjału może stać się kołem zamachowym dla całego obszaru.