Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CD951AD30AB4E164C12A806744D70B0F?id=185407]ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) [/link]nakładają na rady gmin obowiązek podjęcia uchwały, w której określić należy liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu. [b]Uchwały te nie dotyczą punktów sprzedaży piwa. Jest ono bowiem wyłączone z limitowania.[/b] Ponadto rady obowiązane są określić zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (ta dotyczy również usytuowania punktów sprzedaży i podawania piwa). Powyższe obowiązki, wynikające z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości można wykonać, podejmując w tej sprawie jedną uchwałę albo dwie odrębne.
[srodtytul]Czasem potrzebna opinia[/srodtytul]
Ustawa nie określa żadnych szczegółowych wytycznych, co do treści ww. uchwał. Zawiera jedynie w art. 12 ust. 4 ogólną wskazówkę, zgodnie z którą [b]liczba punktów sprzedaży i podawania trunków oraz ich usytuowanie powinno być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu,[/b] określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Ponadto w miejscowościach, w których rozmieszczone są jednostki wojskowe, liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych są ustalane przez radę gminy po zasięgnięciu opinii właściwych dowódców garnizonów (art. 12 ust. 3 ustawy).
[srodtytul]Ograniczenia tak, zakazy nie[/srodtytul]