Podatek ryczałtowy i kwotowy, zależny od rodzaju gry, pobierany rocznie, miesięcznie lub kwartalnie, od urządzenia lub zysku właściciela kasyna albo salonu z automatami – to główne formy opodatkowania hazardu w poszczególnych krajach. Każde państwo stosuje własny system rozliczania zysków. Odrębnie są opodatkowane automaty poza kasynami.
[srodtytul]Progi i procenty[/srodtytul]
Z danych, jakie „Rz” uzyskała z Ministerstwa Finansów, wynika, że przykładowo w Austrii gry w kasynie są opodatkowane ryczałtem w wysokości odpowiednio 48 proc. i 39 proc. od zysku z wygranych (tj. przychód minus wygrane). Z kolei w Belgii o wysokości podatku decyduje wysokość wygranej. Przy wygranych na stołach do kwoty 865 tys. euro danina jest płacona według stawki w wysokości 33 proc. zysku, a powyżej tej kwoty – 44 proc. Przy wygranych na automatach do gier do kwoty 1,2 mln euro obowiązuje podatek ryczałtowy w wysokości 20 proc., a powyżej już stawka progresywna. Opodatkowany jest także poker (do 865 tys. euro – 33 proc. zysku, powyżej – 44 proc.).
[wyimek]1,56 mld zł ma wpłynąć do budżetu w 2009 r. z podatku od gier [/wyimek]
W Bułgarii podatek płacony jest kwartalnie. Do 75 proc. zysku oddają właściciele domów gry w Danii, w Holandii – 29 proc., a w Finlandii – 9,5 proc.