Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia i nie ma żadnych mechanizmów, które by umożliwiały przedłużenie jego ważności. Wystawienie ponownego skierowania powoduje, że pacjenci na nowo zostają wpisani na listę oczekujących – wskazuje ZPP.
Zdaniem związku należy wprowadzić zmiany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=322359]rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie kierowania na lecznictwo uzdrowiskowe (DzU z 2009 r. nr 139, poz. 1135)[/link].
Związek zwraca uwagę, że obecnie - wobec długiej kolejki oczekiwania na miejsce w uzdrowisku - wielu pacjentów, których okres oczekiwania na miejsce w uzdrowisku jest dłuższy niż 18 miesięcy, zostaje pozbawionych możliwości skorzystania z tego świadczenia. Natomiast po upływie terminu ważności skierowania pacjenci są wpisywani na listę oczekujących od nowa.
To powoduje ponowne angażowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostów i pracowników NFZ, którzy na nowo muszą wystawiać skierowanie, które może nigdy nie zostać wykorzystane przez pacjenta, z przyczyn od niego niezależnych. Wydanie kolejnego skierowanie wiąże się także z koniecznością wykonywania, często bardzo wielu badań diagnostycznych, które w końcowym efekcie okazują się niepotrzebne.
ZPP postuluje wydłużenie ważności skierowania na leczenie uzdrowiskowe z 18 do 36 miesięcy, ale także zwraca uwagę na konieczność zmian w procesie kierowania pacjenta do leczenia uzdrowiskowego.