Chorym należy zapewnić ciągłość leczenia

Czy rada może podjąć uchwałę dotyczącą likwidacji jednego z oddziałów gminnego zakładu opieki zdrowotnej? Powodem likwidacji jest niepodpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Publikacja: 01.07.2010 03:50

Chorym należy zapewnić ciągłość leczenia

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak.[/b] Jak wynika z treści art. 36 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FB035D659B14FC901BF584F97302B963?id=184739]ustawy o zakładach opieki zdrowotnej[/link] tworzenie, przekształcenie i likwidacja zakładu opieki zdrowotnej następuje w drodze rozporządzenia właściwego organu administracji rządowej albo w drodze uchwały właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego.

Tym właściwym organem JST będzie – w przypadku gmin – właśnie rada. Podejmując taką uchwałę, rada ma jednak obowiązek wykonać zadania wskazane w art. 43 omawianej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej uchwała o likwidacji powinna określać sposób i formę zapewnienia osobom korzystającym z oznaczonych rodzajowo świadczeń zdrowotnych likwidowanego zakładu dalsze, nieprzerwane udzielanie takich świadczeń, bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości. Termin zakończenia działalności nie może upływać wcześniej niż trzy miesiące od daty podjęcia uchwały o likwidacji.

Na podstawie art. 43 ust. 3 omawianej ustawy przepisy te stosuje się odpowiednio przy podejmowaniu uchwał o przekształceniu zakładu, jeżeli w wyniku przekształcenia ma nastąpić likwidacja lub istotne ograniczenie poszczególnych rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Podjęcie uchwały o likwidacji oddziału gminnego zakładu opieki zdrowotnej, bez uwzględnienia w jej treści wymogów określonych w art. 43 ustawy, powoduje nieważność takiego aktu.

[i]Podstawa prawna:

– art. 36 i 43[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F58FE9917806C4D33E82DD20A0640941?id=184739] ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.)[/link].[/i]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr