Kompetencje dla rady gminy w zakresie regulowania zasad sprzedaży i spożywania alkoholu na terenie gminy wynikają z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6E423377A69C91F8E37590037A7FD06C?id=185407]ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Piwo nielimitowane[/srodtytul]
Wprowadzony uchwalą rady gminy limit miejsc, w których alkohol nie może być sprzedawany czy podawany, dotyczy napojów zawierających więcej niż 4,5 proc. alkoholu. Oznacza to, że nie można limitować uchwałą rady sprzedaży i podawania trunków, które zawierają mniejsze ilości alkoholu. Pamiętać należy, że limit miejsc, w których dopuszczalna jest sprzedaż alkoholu, nie dotyczy piwa, i to – co należy podkreślić – bez względu na to, jakie stężenie alkoholu sprzedawane czy podawane piwo zawiera.
Poza wskazanymi wyjątkami limit miejsc sprzedaży i podawania dotyczy wszelkich napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia, bez względu na przeznaczenie trunku np. do celów liturgicznych.
Podkreśli to w swoim orzecznictwie Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 22 października 1991 r. stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do traktowania wina mszalnego w sposób odmienny od innego rodzaju napojów o tej samej zawartości alkoholu.