Mieszkaniec jednej z podlaskich gmin wniósł do sądu administracyjnego w Białymstoku skargę na działalność wójta. Podnosił w niej, że szef gminy „przekroczył swoje uprawnienia i z zemsty wymyślił budowę drogi o szerokości 800 m oraz bezprawnie zarezerwował teren pod tę drogę”.
W odpowiedzi na złożoną skargę wójt wystąpił o jej odrzucenie. W skierowanym do WSA piśmie podniósł, że sądy administracyjne nie są właściwe do rozpatrywania skarg na działalność wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Jak bowiem wynika z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] – zwłaszcza z zawartych w dziale VIII tej ustawy, poświęconym rozpatrywaniu skarg i wniosków – organem właściwym do rozpatrywania skarg na działalność wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest rada gminy.
Rozpatrujący sprawę (na posiedzeniu niejawnym) skład orzekający białostockiego sądu administracyjnego skargę na działalność wójta oddalił, wydając stosowne postanowienie. Swoje stanowisko sędziowie uzasadnili w następujący sposób.
Skarżący kwestionuje działalność wójta gminy, co należy do zakresu przedmiotowego postępowania skargowego uregulowanego w dziale VIII k.p.a. Przedmiotem skargi w tym postępowaniu może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub słusznych interesów obywateli, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwienie sprawy – (art. 227 k.p.a.).
Zasadą jest, że organem właściwym do rozpatrzenia i załatwienia skarg są organy wyższego stopnia lub organy sprawujące bezpośredni nadzór. [b]Do rozpatrywania skargi dotyczącej działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miast) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych stosownie do treści art. 229 pkt 3 k.p.a. właściwa jest rada gminy.[/b]