Tak wynika z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2064poz%20594a.htm]ustawy 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej[/link].
Przepisy mają zmobilizować do pracy osoby w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Przewidują możliwość pobierania zasiłku jeszcze przez trzy miesiące od podjęcia zatrudnienia przez podopiecznego ośrodka pomocy społecznej. Obecnie korzystający z różnych form pomocy w chwili otrzymania propozycji zatrudnienia tracą wszystkie przysługujące im świadczenia. Wiele osób rezygnuje więc z podejmowania pracy. W czasie od pozbawienia świadczeń do uzyskania wynagrodzenia zostają bowiem bez środków do życia.
Posłowie postarali się także o dodatkową pomoc dla niepełnosprawnych, przyjmując przepisy o rodzinnych domach pomocy społecznej przeznaczonych wyłącznie dla inwalidów. Stworzy to nowe możliwości dla rodzin, które już teraz opiekują się niepełnosprawnymi krewnymi. Dzięki tej zmianie mogłyby się zająć także obcymi osobami i otrzymywać na ten cel środki z budżetu samorządu. Posłowie chcą także, by budżet państwa pomagał samorządom w utrzymywaniu tzw. mieszkań chronionych. Pozwalają one usamodzielnić się osobom, które dotychczas korzystały z pomocy społecznej.
[i]etap legislacyjny: ustawa trafi do Senatu[/i]