34,03
1,00
1,51
2,37
3,70
5,55
7,77
10,00
12,96
dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, głóg – forma drzewiasta, jarząb, jesion wyniosły, klon z wyjątkiem klonu jesionolistnego, gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (pozostałe gatunki i odmiany), jodła pospolita, świerk (pozostałe gatunki i odmiany), sosna (pozostałe gatunki i odmiany), żywotnik (wszystkie gatunki), platan klonolistny, wiąz, cyprysik
82,77
jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cypryśnik, bożodrzew
312,22
Uwaga: Za usunięcie drzew rodzajów i gatunków innych niż podane w tabeli stawki ustala się jak dla drzew o podobnej wartości przyrodniczej do drzew wymienionych powyżej. Stawka za usunięcie 1 mkw. krzewów wynosi 231,28 zł.
Czasami posiadacze nieruchomości usiłują sprzątnąć zniszczone bądź wycięte drzewa, tak żeby urząd nie dowiedział się, jakiej były wielkości. Ustawodawca przewidział jednak takie zachowania.
Zgodnie z art. 89 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, gdy ustalenie obwodu lub gatunku zniszczonego lub wyciętego bez zezwolenia drzewa jest niemożliwe (nie ma ani kłody, ani śladu po pniu), dane do wyliczenia kary ustala się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego.
Uwaga!
Dodatkowo powiększa się wówczas karę o 50 proc.
Jeżeli nie ma tylko kłody, natomiast karpy jeszcze nie wykarczowano, to obwód do wyliczenia kary ustala się następująco: mierzy się przekrój pnia w miejscu ścięcia i do dalszych wyliczeń przyjmuje najmniejszy promień (drzewa nie są idealnie okrągłe). Ten promień pomniejsza się o 10 proc. i z wzoru na obwód koła oblicza obwód drzewa. Następnie wylicza się opłatę za wycięcie drzewa i mnożąc ją przez 3 ustala wysokość kary.
Jeżeli nie ma śladów po usuniętych krzewach, to prowadzący postępowanie administracyjne ustala wielkość powierzchni na podstawie zebranych informacji.
Czasem posiadacz nieruchomości może uniknąć kary, odracza się ją na trzy lata, jeżeli jest szansa, że mimo uszkodzeń drzewa lub krzewy przeżyją, bo posiadacz nieruchomości podjął stosowne działania w tym kierunku. Natomiast karę nałożoną za zniszczenie terenów zieleni umarza się w całości, jeżeli posiadacz nieruchomości odtworzył w najbliższym sezonie wegetacyjnym zniszczony obszar.
Karę trzeba uiścić w ciągu 14 dni od tego dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna. Jeżeli ktoś nie zapłaci terminowo, to kara wraz z odsetkami za zwłokę (jak przy podatkach) będzie ściągnięta w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Można też wystąpić o rozłożenie kary na raty, nie dłużej jednak niż na pięć lat.
Zanim organ nałoży karę, dokona oględzin i spisze z nich protokół. Szczegóły określa rozporządzenie ministra środowiska w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (DzU z 2004 r. nr 219, poz. 2229).
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
Samorząd
»
Ustrój i kompetencje
»
Uchwały, decyzje, zezwolenia
Dobra Firma
»
Firma
»
Ochrona środowiska
Samorząd
»
Zadania
»
Ochrona środowiska
Prawo dla Ciebie
»
Ochrona środowiska