Zmiana ustawy o finansach publicznych to podstawowa przyczyna nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, dotyczącej w praktyce tylko parków narodowych. – Dzięki temu, że będą państwowymi osobami prawnymi, zyskają prawo zarabiania pieniędzy i gromadzenia ich na własnym koncie – mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska.
Rząd, który przyjął wczoraj projekt, zmienił przepisy dotyczące udostępniania parku w celach zarobkowych. Ma to być możliwe tylko wówczas, gdy będzie służyć ochronie przyrody.
Uregulowano też kwestię filmowania i fotografowania. Zdjęcia (komercyjne) wolno będzie robić wyłącznie pod warunkiem, że nie zagrozi to ochronie parku. – Nie będzie kłopotu z filmami przyrodniczymi – mówi Andrzej Kraszewski – ale jeśli ktoś zechce tam kręcić kolejną część „Gwiezdnych wojen", to dyrektor parku się nie zgodzi i będzie miał rację.
Proponowane regulacje mówią, że zmniejszenie obszaru parku może nastąpić tylko w razie bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych i kulturowych. Zbycie lub udostępnienie na dłużej niż pięć lat nieruchomości znajdującej się na takim chronionym terenie będzie możliwe tylko za zgodą ministra środowiska.
Etap legislacyjny: trafi do Sejmu