Firmy chcą budować spalarnie

Choć ustawa o porządku i czystości w gminach nie opuściła parlamentu, to już są chętni na budowę w Polsce zakładów spalających śmieci

Publikacja: 17.06.2011 04:10

Firmy chcą budować spalarnie

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

– Władztwo gmin nad odpadami to dla nas podstawowa sprawa pozwalająca podejmować decyzje inwestycyjne  – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska.

– Bez tego ryzyko mogło być zbyt duże.

Firma Fortum,  fiński koncern energetyczny, specjalizuje się w budowie  i eksploatacji elektrociepłowni, w których wykorzystuje się  paliwo z odpadów – od kilkudziesięciu lat taka działa w Sztokholmie. W Polsce koncern  zainwestował już w Częstochowie.

Żeby takie obiekty prawidłowo działały, musi być zapewniona odpowiednia ilość śmieci, tzw. strumień odpadów. To właśnie ma zagwarantować potencjalnym inwestorom nowa ustawa.

– Nowelizacja ustawy zobowiąże samorządy do  wypracowania nowych rozwiązań, w tym określenia priorytetów w  gospodarce odpadami  – mówi Jarosław Dąbrowski, dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

– Najważniejsze będzie ustalenie budżetu  gminy i wysokości opłat za zagospodarowywanie śmieci.

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów, czyli najprawdopodobniej od 1 stycznia 2012 r., województwa będą miały tylko sześć miesięcy na uchwalenie zaktualizowanego planu gospodarki odpadami i zastanowienie się, jakiego rodzaju inwestycje ograniczą deponowanie śmieci na składowiskach.

Unia Europejska wymaga bowiem ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych na wysypiska. Do 2013 r. do nie więcej niż 50 proc. takich odpadów, a do 2020 r. do najwyżej 35 proc. Rokiem, do którego trzeba odnieść ten poziom, jest 1995. Przedstawiciele Deloitte przypominają, że na tych, którzy zainwestują w technologie ograniczające górę śmieci, czeka powyżej 1,5 mld euro unijnego wsparcia.

Inwestować mogą same samorządy. Ale biorąc pod uwagę ich zadłużenie, bardziej prawdopodobne są działania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy np. joint venture.

W Polsce obecnie działa tylko jedna spalarnia odpadów – na warszawskim Targówku. Paliwo alternatywne (z odpadów) wykorzystują też cementownie do wyrobu klinkieru. Wciąż ok. 78 proc. odpadów komunalnych zalega na wysypiskach.

Ustawa o czystości i porządku w gminach została już uchwalona przez Sejm. Senat wniósł do niej 21 poprawek, które 28 czerwca rozpatrzą sejmowe komisje Ochrony Środowiska i Samorządu Terytorialnego. Prawdopodobnie głosowanie nad nią odbędzie się  na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr