Przyjęty przez komisję rządu i samorządu projekt nowelizacji rozporządzenia sprawie ochrony lokali obwodowych komisji wyborczych w czasie przerwy w głosowaniu utrzymuje uprawnienia straży do karania za wykroczenia o charakterze wyborczym. Strażnicy w związku z wyborami będą mogli nadal ukarać grzywną za m.in. umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia; za umieszczanie plakatów lub haseł wyborczych o powierzchni większej niż 2m2.
Tej samej karze będzie podlegał m.in. pełnomocnik wyborczy, który w terminie 30 dni po wyborach nie usunie np. plakatów lub haseł wyborczych. Strażnik będzie również uprawniony, jak dotychczas, do nałożenia grzywny na osoby, które w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzą agitację wyborczą.
Komisja wspólna przyjęła także opracowane przez MSWiA rozwiązania regulujące ochronę lokali wyborczych w czasie przerwy w głosowaniu: w wyborach parlamentarnych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego i w wyborach samorządowych. Określono także zasady udzielania przez policję pomocy wójtom w zabezpieczeniu lokali wyborczych.
Przepisy przygotowanego rozporządzenia nakładają na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obowiązek wyznaczenia nie później niż na 14 dni przed wyborami swoich przedstawicieli odpowiedzialnych za ochronę zamkniętego lokalu wyborczego, w czasie przerwy w głosowaniu.
Nowelizowane rozporządzenie umożliwi ukaranie osób za zachowania, w tym nieumyślne, polegające na naruszaniu zakazów lub ograniczeń obowiązujących na terenie parku kulturowego lub jego części. Za naruszanie zakazów lub ograniczeń tam obowiązujących (np. wykonywanie prac naruszających historyczną zabudowę, zmieniających funkcje terenu czy przeznaczenie obiektów) będzie grozić kara aresztu, ograniczenie wolności albo grzywna. O nadanie takich uprawnień zabiegały w trakcie prac nad projektem straże gminne.
Nowelizacja zakłada jednocześnie zniesienie strażom uprawnień do nakładania mandatów osobom, które prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie zachowują należytej ostrożności - czym zagrażają bezpieczeństwu innych osób (strażacy gminni i miejscy nie będą karali mandatami za tzw. kolizje na drogach wewnętrznych).