Takie zmiany zawiera ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem występowaniu skutków powodzi i ich usuwaniem. W piątek przyjął ją Sejm, akceptując przy tym dwie zgłoszone do niej senackie poprawki. Mają one charakter precyzujący.
Obecnie po każdej powodzi przygotowuje się ustawę, która obowiązuje okresowo. Służy usuwaniu skutków klęski i niesieniu pomocy poszkodowanym. Tak było w latach 1997 i 2010. Gdy więc wydarza się klęska żywiołowa, trzeba czekać na nowe przepisy ułatwiające niesienie pomocy, a to trwa.
Przyjęte regulacje mają stale obowiązywać. Będą podobne do tych z ustawy powodziowej z 2010 r. Przepisy będą uruchamiane, gdy dojdzie do powodzi. Wtedy Rada Ministrów wyda rozporządzenie z nazwami gmin i miejscowości, w których przez okres do 12 miesięcy będą obowiązywały.
Ustawa przewiduje, że pomoc obejmie tych, którzy ponieśli szkody majątkowe na skutek powodzi albo utracili możliwość (nawet czasowo) korzystania z nieruchomości lub lokalu.
Osoby fizyczne otrzymają bezzwrotny zasiłek celowy wynoszący 2 tys. zł bez względu na wysokość dochodów. Decyzję wyda gmina w ciągu dwóch dni od wpłynięcia wniosku z prośbą o pomoc.