Samorządowe korporacje aktywnie zabiegają o zainteresowanie posłów sprawami ważnymi dla gmin.
– Bardzo się cieszę, że inicjatywa, z którą wystąpiłem, również na łamach „Rz", spotkała się z pozytywnym odzewem – mówi Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. – Liczba zgłoszonych postulatów pokazuje, jak wiele spraw wymaga załatwienia i ile pracy jest przed nami.
– Opracowaliśmy listę ustaw i propozycji ich zmian – informuje Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Nieprzypadkowo otwiera ją Karta nauczyciela.
Samorządy domagają się m.in. zmiany przepisów dotyczących średnich wynagrodzeń, likwidacji dodatku wiejskiego i mieszkaniowego oraz uproszczenia systemu wynagrodzeń nauczycielskich. – Powinno się ono składać jedynie z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy – argumentuje Mariusz Poznański. Dodatki motywacyjne mogłyby być finansowane ze środków zaoszczędzonych dzięki zmniejszeniu o połowę puli pieniędzy na szkolenia nauczycieli.
Gminy chcą również zmienić zasady udzielania nauczycielom urlopów na poratowanie zdrowia. – Należałoby ich udzielać wyłącznie na podstawie opinii zespołu orzekającego na czas roku szkolnego. Powinien być finansowany przez ZUS – wyjaśnia przewodniczący ZGWRP.