NIK sprawdzi, czy urzędy płacą abonament

NIK sprawdzi ministerstwa, urzędy centralne, wojewódzkie oraz jednostki samorządowe czy opłaciły abonament radiowo-telewizyjny

Publikacja: 28.02.2012 13:49

NIK sprawdzi, czy urzędy płacą abonament

NIK sprawdzi, czy urzędy płacą abonament

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Prezes NIK Jacek Jezierski zapowiedział, że zostaną sprawdzone wszystkie ministerstwa, urzędy centralne, urzędy wojewódzkie i urzędy miejskie. - Chcemy sprawdzić, czy instytucje życia publicznego wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych – zapowiedział.

Obowiązek abonamentowy za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych wynika wprost z ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.

Każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, łącznie z odbiornikami w samochodach służbowych.

Firma ma obowiązek płacenia za odbiorniki, które wchodzą w skład jej wyposażenia.

Według ustawy niektóre instytucje mogą skorzystać z ulgi i płacić abonament na takich zasadach jak osoby fizyczne, w tym przypadku abonament płacą gospodarstwa domowe. Instytucje, które mogą skorzystać z ulgi to: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, a także domy pomocy społecznej.

Ważne jest to, że płaci sie tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor należy  wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Wyniki kontroli każdego z urzędów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronach internetowych NIK - zapowiedziała Izba.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr