Prezes NIK Jacek Jezierski zapowiedział, że zostaną sprawdzone wszystkie ministerstwa, urzędy centralne, urzędy wojewódzkie i urzędy miejskie. - Chcemy sprawdzić, czy instytucje życia publicznego wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych – zapowiedział.
Obowiązek abonamentowy za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych wynika wprost z ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.
Każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, łącznie z odbiornikami w samochodach służbowych.
Firma ma obowiązek płacenia za odbiorniki, które wchodzą w skład jej wyposażenia.
Według ustawy niektóre instytucje mogą skorzystać z ulgi i płacić abonament na takich zasadach jak osoby fizyczne, w tym przypadku abonament płacą gospodarstwa domowe. Instytucje, które mogą skorzystać z ulgi to: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, a także domy pomocy społecznej.