O potrzebie wprowadzenia korekt w systemie zarządzania oświatą rozmawiano na ubiegłotygodniowym spotkaniu minister edukacji Krystyny Szumilas z przedstawicielami samorządów. Zorganizowała je Unia Metropolii Polskich.
– Uzgodniliśmy z minister Szumilas, że przygotujemy propozycje zmian, które w naszej ocenie powinny zostać jak najszybciej wprowadzone – mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji i Oświaty w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. – Liczymy, że przynajmniej niektóre z propozycji uzyskają akceptację ministerstwa – dodaje.
Zgłaszane przez stronę samorządową pomysły dotyczą zmian przede wszystkim w systemie zarządzania szkołami i przedszkolami publicznymi, a także w zasadach finansowania niepublicznych placówek oświatowych.
Samorządowcy mają nadzieję, że MEN jeszcze w tym roku zaakceptuje postulaty i spowoduje zmiany w przepisach dotyczących łączenia szkół tego samego typu oraz umożliwi przekazywanie szkół publicznych np. stowarzyszeniom.
– Obecnie taka możliwość istnieje, ale jedynie w odniesieniu do małych szkół, liczących do 70 uczniów – mówi Marek Olszewski, ekspert ds. oświaty Związku Gmin Wiejskich RP. – Konieczna jest zatem zmiana definicji małej szkoły – wyjaśnia.