Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał przyjąć tytułu wykonawczego wystawionego za pobyt w izbie wytrzeźwień. Sąd uznał, że wierzycielem z tego tytułu jest dyrektor ośrodka, który prowadzi izbę (sygnatura akt: II FSK 355/12).
W sprawie chodziło o ściągnięcie 250 zł opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Tytuł egzekucyjny na tę kwotę wystawiono z upoważnienia dyrektora ośrodka dla osób nietrzeźwych, który prowadzi izbę. Fiskus nie chciał go zrealizować, bo uznał, że dyrektor ośrodka nie ma prawa do wystawiania tytułu.
Wierzycielem i uprawnionym do jego wystawiania jest prezydent miasta. Sprawy ochrony zdrowia i pomocy społecznej realizowane m.in. na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowią bowiem zadanie własne gminy.
Stanowiska fiskusa nie zaakceptowały sądy administracyjne obu instancji. Orzekając na korzyść dyrektora ośrodka, NSA potwierdził, że – choć sprawy trzeźwości należą do zadań własnych gminy – to on jest wierzycielem. Źródłem finansowania izb wytrzeźwień powinny być opłaty pobierane od osób, które w nich przebywały. Pobieranie opłat następuje z pominięciem gminy.
– Wierzycielem jest dyrektor ośrodka, bo to on jest bezpośrednio zainteresowany w ściągnięciu opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień