Projekt zmian w  rozporządzeniu jest już gotowy. Strażnicy gminni (miejscy) będą mieli nowy rozkład zajęć: 40 godzin z kodeksu i postępowania  w sprawach o wykroczenia; 30 z prewencji; 60 z technik interwencji i trzy z warunków technicznych znaków drogowych i zasad ich stawiania (chodzi głównie o drogi wewnętrzne). W sumie 497 godzin nauki.

Po zmianach program szkolenia podstawowego strażnika zwiększy się też o jeden nowy przedmiot: znaki i sygnały drogowe. Powodem jego wprowadzenia są większe uprawnienia strażników miejskich, które w ostatnim czasie uzyskali. Od 21 sierpnia strażnicy gminni (miejscy) są  bowiem uprawnieni do wystawiania mandatów za złe znakowanie dróg wewnętrznych. Szkolenie poprowadzi policja.

Nowością są także szkolenia z ochrony ludności i zarządzania kryzysowego  pod kątem współdziałania służb gminnych z instytucjami samorządowymi i odpowiednimi służbami.

Zanim strażnicy trafią do służby, będą musieli przyswoić wiedzę z 19 różnych przedmiotów, przewidzianych w podstawowym programie szkoleniowym. Łącznie szkolenie teoretyczne wyniesie 337 godzin. Szkolenie kończy się  egzaminem.  Kandydaci na strażników odbywają również praktykę zawodową w jednostce straży gminnej – będzie trwało 160  godz.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe