Dwa projekty nowelizacji ustawy o czystości w gminach zgłoszone przez kluby poselskie PiS i SLD dotyczą możliwości bezprzetargowego zlecania gminnym jednostkom budżetowym, spółkom z udziałem gminy i jednoosobowych spółek komunalnych odbioru odpadów z terenu gminy.
Posłowie biorą w obronę spółki komunalne
Z przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2012 r. wynika, że to gmina ma wybrać w przetargu firmy odbierające odpady. Do przetargów na odbiór odpadów komunalnych będą mogli przystępować wyłącznie przedsiębiorcy wpisani do gminnych rejestrów działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
Zgodnie z art. 6e ustawy, również spółki komunalne będą miały obowiązek przystępować do przetargów. Ten zapis budzi wiele kontrowersji, dlatego posłowie postulują jego zmianę, bo jak argumentują: „Tak skonstruowane przepisy w praktyce eliminują istniejące w gminach przedsiębiorstwa komunalne, otwierając szeroko rynek wielkim korporacjom zewnętrznym."
Samorządy mają stworzyć nowe systemy gospodarki odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 r.
Wspólnie w sprawie odpadówSystem odbioru odpadów musi zacząć działać w obecnym porządku prawnym - wskazuje Ministerstwo Środowiska
Największe miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich powołały wspólny zespół do spraw odpadów. W spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele ministerstwa środowiska. Podczas jednego z takich spotkań Małgorzata Szymborska z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska wskazała, że system odbioru odpadów musi zacząć działać w obecnym porządku prawnym, a dopiero później przyjdzie czas na ewentualne korekty. - Nie ma wątpliwości, że dzisiaj, przed wdrożeniem ustawy, każda próba zmiany wywoła ponownie aktywność przedsiębiorców, zainteresowanych utrzymaniem status quo w gospodarce odpadami - powiedziała.