Rada miejska w Gogolinie uchwaliła statut miasta. Wojewoda opolski badając ten akt w trybie nadzorczym stwierdził, że niektóre z postanowień statusu naruszają prawo. W konsekwencji rozstrzygnięciem nadzorczym z 13 marca 2013 r. zakwestionowane przepisy uchylił (sygn. akt NK.III.4131.I.19.2013.AR).
Pierwsza sesja po wyborach
Organ nadzoru zakwestionował m.in. przepisy określające czynności związane ze zwoływaniem po wyborach samorządowych pierwszej sesji rady gminy. A to dlatego, że uchwalone przez radnych przepisy nie uwzględniały zmiany w tym zakresie wprowadzonej nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym wprowadzoną przepisami ustawy z 5 lipca 2011 r. przepisy wprowadzające Kodeks wyborczy (DzU z 2011 r. Nr 21, poz. 113 ze zm.).
- Zgodnie z nowym brzmieniem art. 20 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym pierwszą sesję nowo wybranej rady zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad gmin na obszarze kraju - wyjaśnia Barbara Bieluszewska, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Ustawodawca wraz ze zmianą treści przepisu przekazał kompetencje w zakresie zwołania pierwszej sesji nowej rady gminy, komisarzowi wyborczemu - dodaje.
W stanie prawnym obowiązującym przed nowelizacją uprawnienia te przysługiwały przewodniczącemu rady gminy poprzedniej kadencji.
Kompetencje budżetowe rady gminy ograniczają się do uchwalania budżetu. Rada nie posiada kompetencji do dysponowania wydzielonymi w budżecie środkami