Sprzątanie błota z ulicy nie należy do właściciela nieruchomości

Rada gminy może uregulować w jakim terminie i ewentualnie w jaki sposób właściciel nieruchomości sąsiadującej z chodnikiem ma obowiązek usunąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z tego chodnika.

Publikacja: 10.05.2013 17:00

Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do sprzątania chodnika, na którym jest płatny parking

Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do sprzątania chodnika, na którym jest płatny parking

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Gostyniu przyjęła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Po jej przeanalizowaniu wojewoda wielkopolski doszedł do wniosku, że niektóre z przepisów regulaminu są sprzeczne z prawem, a tym samym stwierdził ich nieważność (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego z 9  maja 2013 r. sygn. akt KN-I.4131.1.236.2013.22).

Rada gminy nie ma umocowania do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązków dotyczących utrzymywania w czystości innych miejsc niż chodnik

Przepisami tej uchwały właściciele nieruchomości zobowiązani zostali do niezwłocznego uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż swoich nieruchomości oraz innych części tych nieruchomości służących do użytku publicznego. Dalej Rada postanowiła, iż „obowiązek ten dotyczy również właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż ciągów pieszo-jezdnych na szerokości 1,5 m ciągu przylegającego do danej nieruchomości". – Zapis taki stanowi przekroczenie przyznanej radzie przez ustawodawcę kompetencji do stanowienia przepisów prawa miejscowego – podkreśla Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

Z art. 4 ust. 2 pkt 1b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika obowiązek unormowania w regulaminie szczegółowych zasad uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości, które służą do użytku publicznego. Z kolei art. 5 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek: "uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".

- Przedmiotową uchwałą Rada rozciągnęła ten obowiązek na ciągi pieszo-jezdne, a przecież nie budzi wątpliwości fakt, że na tle cytowanych przepisów ustawy obowiązek ten dotyczy jedynie chodników, i to ściśle określonych, a nie ciągów pieszo-jezdnych – podkreśla Piotr Florek.

Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, chociażby wyrok WSA w Bydgoszczy z 6 stycznia 2009 r. Sąd wskazał w nim, że art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi podstawę do określenia w regulaminie tylko tego, w jakim terminie i ewentualnie w jaki sposób właściciel nieruchomości sąsiadującej z chodnikiem ma obowiązek usunąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z tego chodnika. Rada gminy nie ma prawnego umocowania do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązków dotyczących utrzymywania w czystości innych miejsc niż chodnik i to tylko bezpośrednio przylegający do danej nieruchomości (sygn. akt II SA/Bd 611/2008).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo