Rada miejska w Gostyniu przyjęła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Po jej przeanalizowaniu wojewoda wielkopolski doszedł do wniosku, że niektóre z przepisów regulaminu są sprzeczne z prawem, a tym samym stwierdził ich nieważność (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego z 9 maja 2013 r. sygn. akt KN-I.4131.1.236.2013.22).
Rada gminy nie ma umocowania do nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązków dotyczących utrzymywania w czystości innych miejsc niż chodnik
Przepisami tej uchwały właściciele nieruchomości zobowiązani zostali do niezwłocznego uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż swoich nieruchomości oraz innych części tych nieruchomości służących do użytku publicznego. Dalej Rada postanowiła, iż „obowiązek ten dotyczy również właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż ciągów pieszo-jezdnych na szerokości 1,5 m ciągu przylegającego do danej nieruchomości". – Zapis taki stanowi przekroczenie przyznanej radzie przez ustawodawcę kompetencji do stanowienia przepisów prawa miejscowego – podkreśla Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.
Z art. 4 ust. 2 pkt 1b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika obowiązek unormowania w regulaminie szczegółowych zasad uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości, które służą do użytku publicznego. Z kolei art. 5 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek: "uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".