NSA: latarnie podlegają podatkowi od nieruchomości

Firma, która oświetla samorządowe drogi i ulice, nie korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Publikacja: 29.05.2013 03:00

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania latarni. Sąd orzekł, że od 1 stycznia 2007 r. latarnie oświetleniowe znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych nie korzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Początek sprawie dała interpretacja, o którą wystąpiła spółka zajmująca się oświetleniem dróg i ulic. Wyjaśniła, że usługi świadczy na podstawie umów z gminami. Zobowiązują ją one do zapewnienia oświetlenia dróg.

Chciała się upewnić, czy po 1 stycznia 2007 r. latarnie oświetleniowe znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych, stanowiące jej własność, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Co do zasady słupy oświetleniowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są opodatkowane

Firma uważała, że nie. W jej ocenie takie budowle są zwolnione na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tłumaczyła, że zgodnie z tym przepisem, aby dana budowla podlegała zwolnieniu, musi spełniać łącznie dwa warunki: położenie w obrębie gruntu zajętego pod pas drogowy i niezwiązanie budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ocenie spółki oba te warunki zostały spełnione.

Wójt gminy Parzęczew nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem opodatkowane nie są tylko typowe, zlokalizowane w pasie drogowym budowle, takie jak: droga wraz z obiektami inżynierskimi oraz urządzeniami i instalacjami (mosty, tunele, przepusty), chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i postojowe itp. Z wyłączenia nie korzystają natomiast różnego rodzaju budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. tablice reklamowe, parkingi płatne, niestanowiące budynków pawilony, kioski i bary zlokalizowane w pasie drogowym, a także budowle sieciowe – gazowe, telekomunikacyjne i energetyczne.

Słupy oświetleniowe stanowiące własność prowadzącej działalność gospodarczą spółki nie mogą więc korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Rację podatniczce przyznał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd zauważył, że do końca 2006 r. zwolnione były pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Od początku 2007 r. zwolnieniem objęło grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle – z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.

W ocenie WSA decydujące jest to, jakie funkcje faktycznie pełni zlokalizowana w obrębie pasa drogowego budowla. Sąd zwrócił uwagę, że to gmina ma obowiązek zapewnienia oświetlenia na określonych odcinkach pasów drogowych leżących w jej obrębie. Same latarnie zaś służą przede wszystkim strategicznemu celowi, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, a nie celom komercyjnym wynikającym jedynie z prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji stwierdził, że nie można pozostać przy literalnym, wąskim rozumieniu spornego przepisu. Podkreślił, że należy go interpretować w szerszym kontekście funkcjonalnym i społecznym.

Wójt nie zgodził się z tą korzystną dla spółki wykładnią. I ostatecznie to jego skarga kasacyjna okazała się skuteczna, bo NSA uchylił zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji.

Jak wyjaśniła sędzia sprawozdawca Lidia Ciechomska-Florek, art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. jest jasny i nie budzi żadnych wątpliwości. A jego wykładnia sformułowana przez wójta jest prawidłowa. Tym samym od 2007 r. latarnie będące własnością przedsiębiorców – z wyjątkiem tych należących do firm zajmujących się eksploatacją autostrad płatnych – podlegają podatkowi od nieruchomości. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt II FSK 1914/11

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania latarni. Sąd orzekł, że od 1 stycznia 2007 r. latarnie oświetleniowe znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych nie korzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Początek sprawie dała interpretacja, o którą wystąpiła spółka zajmująca się oświetleniem dróg i ulic. Wyjaśniła, że usługi świadczy na podstawie umów z gminami. Zobowiązują ją one do zapewnienia oświetlenia dróg.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo