Taką regułę potwierdził wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Gadowskiego (nr 19380/13). Poseł pytał, czy jest sens pobierać podatek od towarów i usług w sytuacji, gdy pieniądze na tę daninę są wydawane z państwowej kasy (bo budżet przekazuje je samorządom z dotacji), a następnie i tak wracają do budżetu. Co więcej, zdarza się, że w takich transakcjach ta sama osoba reprezentuje Skarb Państwa i organ gminy.
Minister zwrócił uwagę, że zamiana gruntów co do zasady podlega VAT, a żaden konkretny przepis nie przewiduje zwolnienia dla takich transakcji. Na wprowadzenie takiego zwolnienia nie pozwala także unijna dyrektywa w sprawie VAT. Można wprawdzie zakładać, że zarówno Skarb Państwa, jak i organ gminy są organami władzy publicznej, wyłączonymi z kręgu podatników na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, jednak – jak zauważył minister – obrót nieruchomościami jest działaniem na zasadach analogicznych do prywatnych przedsiębiorców, a to uniemożliwia zastosowanie tego wyłączenia.
Poseł zwrócił także uwagę, że WSA we Wrocławiu z jednym z orzeczeń uznał zamianę nieruchomości za wolną od VAT. Minister zauważył jednak, że wyrok z 25 czerwca 2012 r. (I SA/Wr 459/12) odnosił się do wyjątkowej sytuacji, w której prezydent miasta występował zarówno w roli reprezentanta Skarbu Państwa, jak i jako organ wykonawczy gminy. W innych wyrokach (np. WSA w Lublinie z 6 czerwca 2013, I SA/Lu 998/12) sądy uznawały, że trzeba płacić VAT.