Takie zmiany proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. Zawierają je założenia do kodeksu budowlanego. Mają one rozwiązać odwieczny problem gmin, a mianowicie, skąd wziąć środki na budowę infrastruktury technicznej. Chodzi o drogi, wodociągi, kanalizację, przewody i urządzenia dostarczające prąd, ciepło, gaz i telekomunikacyjne.
Obowiązkowa opłata
Zgodnie z zapisami założeń gminy będą obowiązkowo ustalać, a następnie pobierać opłatę adiacencką za wybudowaną przez siebie infrastrukturę. Ma wynieść 50 proc. poniesionych przez gminę kosztów. Właścicielowi będzie ona naliczana tylko od tej części infrastruktury, z jakiej będzie korzystał.
Kosztem budowy dróg, wodociągów i kanalizacji gminy będą dzielić się z deweloperami
Decyzję w sprawie określenia opłaty adiacenckiej dla danej nieruchomości organ wykonawczy gminy wyda w terminie trzech miesięcy od daty stworzenia warunków podłączenia lub korzystania z infrastruktury technicznej.
Ponadto należności gmina będzie mogła – na wniosek właściciela działki – rozkładać na roczne raty, na okres nie dłuższy jednak niż dziesięć lat. Samorząd musi także zabezpieczyć swoje roszczenia z tego tytułu na hipotece danej nieruchomości.