Przedsiębiorca wystąpił o wydanie mu warunków zabudowy. Chciał postawić budynki magazynowo-usługowe dla swojej firmy. Wójt zawiesił jednak postępowanie w tej sprawie na 9 miesięcy, bo na tyle pozwalały mu przepisy. Okazało się bowiem, że rada gminy pracuje nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miał on objąć także nieruchomość przedsiębiorcy. Wójt uważał, że plan może przewidywać kompletnie inną funkcję dla terenów należących do przedsiębiorcy. Dlatego trzeba poczekać na jego uchwalenie, dodawał.
Plan to podstawa
Przedsiębiorca złożył zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. A to przyznało rację wójtowi. Zdaniem kolegium wójt prowadzący postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy powinien zawiesić postępowanie w sytuacji, kiedy istnieje realna możliwość uchwalenia w okresie 9 najbliższych miesięcy planu miejscowego dla terenu objętego wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Co do zasady bowiem ład przestrzenny powinien być regulowany przy pomocy planów miejscowych, a decyzje o warunkach zabudowy mają jedynie charakter środka typowo zastępczego.
Decyzje o warunkach zabudowy dają bowiem możliwość uzupełnienia istniejącej zabudowy o nowe obiekty, które będą kontynuowały funkcje, cechy i wskaźniki tej już istniejącej. Nie można jednak przy ich pomocy wprowadzać na znacznym obszarze nowego sposobu zagospodarowania, który zmienia zupełnie funkcje i charakter tego obszaru.
Ponadto projektowany plan miejscowy przewiduje dla terenu, na którym ma się znajdować inwestycja, zachowanie rolnego charakteru, co potwierdza zasadność postanowienia wójta o zawieszeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy – kontynuowało samorządowe kolegium.
Na wokandzie
Przedsiębiorca nie poddał się, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Zarzucił wójtowi i kolegium, że nie uprawdopodobnili w wystarczający sposób możliwości uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w terminie 9 miesięcy. Korzystanie zaś z instytucji zawieszenia postępowania na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa) jest możliwe wówczas, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo sprzeczności pomiędzy ustaleniami nowo uchwalonego planu a decyzją o warunkach zabudowy. Tymczasem nieruchomości objęte wnioskiem o wydanie warunków znajdują się na obszarze, w odniesieniu do którego nie istnieje obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.