Powstanie ustawa o ochronie ludności

Cała administracja publiczna ma zostać zaangażowana do działań w sytuacjach kryzysowych. Ma to kosztować miliard złotych.

Publikacja: 10.04.2014 09:56

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało projekt założeń do ustawy o ochronie ludności. Nowa regulacja ma stworzyć ramy prawne warunków niezbędnych do ochrony życia i zdrowia ludzi zarówno w warunkach wojny, jak i w czasie pokoju.

Zadania związane z ochroną ludności ma wykonywać cała administracja publiczna.

Jako podstawowe organy odpowiedzialne za ochronę ludności projekt wskazuje wójtów, starostów, marszałków województw, wojewodów, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz ministrów.

Przykładowo do zadań wójta (burmistrza, prezydenta miasta) należeć będzie m.in. organizacja ewakuacji ludności i zapewnienie jej zaopatrzenia w żywność, wodę czy energię.  Jednostki samorządu terytorialnego będą też zobowiązane opracowywać programy ochrony ludności.

Oczywiście nowa organizacja obrony cywilnej, bo w sumie taki cel stawia sobie projekt, musi oznaczać koszty.  Budżet państwa planuje wydać na ten cel w ciągu dziesięciu lat  blisko miliard złotych. Część kosztów spadnie też na samorząd, który już teraz zadania ochrony ludności wykonuje jako własne.

Pierwsze efekty nowe przepisy mają przynieść po roku od dnia, w którym ustawa wejdzie w życie.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr