Tak. Organizowanie wyżywienia w przedszkolach jest konieczne ze względu na wiek pozostawianych tam dzieci. W myśl art. 14 ust. 6 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.) do ustalania opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych stosuje się odpowiednio art. 67a tej ustawy. Zgodnie z jego treścią warunki korzystania ze stołówki, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym placówkę, czyli gminą. Wymóg działania „w porozumieniu" pozwala na ustalanie wysokości opłaty zarówno z uwzględnieniem celów i warunków funkcjonowania konkretnej placówki, jak i gminnej polityki w dziedzinie edukacji ?i wychowania przedszkolnego (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 lutego 2012 r., IV SA/Wr 811/11).

Opłaty wnoszone za korzystanie przez dzieci z posiłku w stołówce nie mogą obejmować wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń, a także kosztów utrzymania stołówki (art. 67a ust. 4 u.s.o.). W orzecznictwie podkreśla się, że takie opłaty powinny się opierać na zasadzie ekwiwalentności i być ustalane jako równowartość surowców wykorzystanych do przygotowania posiłków (por. m.in. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 5 listopada 2013 r., III SA/Łd 560/13). Przyjmuje się, że sposób ustalenia odpłatności powinien być przekonujący, oparty na kalkulacji ekonomicznej, a przemawiająca za nim argumentacja – racjonalna i stosownie uzasadniona.

podstawa prawna: art. 14 ust. 6, art. 67a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)