Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę trójki mieszkańców stolicy reprezentowanych przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste". Atmosfera w sądzie była gorąca. Na rozprawę przyszło około 60 warszawiaków. Nie wszyscy zmieścili się w sali. Tak duża frekwencja nie była przypadkowa.
Od rozstrzygnięcia sądu zależało bowiem, czy podwyżki niektórych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste w stolicy są legalne, czy nie.
Stowarzyszenie kwestionowało legalność niektórych postanowień uchwały Rady m.st. Warszawy z 18 grudnia 2008 r. w sprawie przekazania dzielnicom Warszawy do wykonania zadań i niektórych kompetencji. Uchwała ta przekazała dzielnicom m.in. uprawnienia do podwyższania opłat za użytkowanie wieczyste.
Zdaniem stowarzyszenia to łamanie prawa. Ustawa o gospodarce nieruchomościami stwierdza, że za aktualizację rocznych opłat oraz za inne czynności związane z tymi opłatami odpowiada właściwy organ.
Definicję tego pojęcia zawiera art. 4 pkt 9 ustawy. Zgodnie z nim organem właściwym dla nieruchomości gminy jest jej organ wykonawczy. W stolicy to prezydent. Dzielnice nie są organami, tylko jednostkami pomocniczymi, co wynika ze statutu Warszawy. Nie mogą więc się zajmować aktualizacją opłat.