Reklama

Wspólne obrady rad różnych gmin należy traktować jako sesje odrębne

Wspólne obrady rad należy traktować jako sesje odrębne, ale odbywające się w tym samym czasie i miejscu.

Publikacja: 07.08.2014 09:37

Radni mogą przegłosować zmianę porządku obrad sesji rady gminy, który jest ustalany przez przewodnic

Radni mogą przegłosować zmianę porządku obrad sesji rady gminy, który jest ustalany przez przewodniczącego.

Foto: www.sxc.hu

– Statut gminy nie może zawierać postanowień regulujących tryb zwoływania i przebieg obrad wspólnych sesji – wyjaśnia prof. Andrzej Szewc z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. – A to dlatego, że każda rada gminy, będąc suwerennym organem stanowiącym na swoim terenie, może podejmować uchwały obowiązujące wyłącznie na obszarze własnego działania oraz niewykraczające poza ten obszar – dodaje profesor.

Wojewoda uchyla ?statut

Kiedy radni Tarnowa Opolskiego uchwalili nowy statut gminy przewidujący możliwość odbywania wspólnych sesji z radami sąsiednich jednostek samorządu terytorialnego, sprzeciwił się temu wojewoda opolski. W rozstrzygnięciu nadzorczym z 16 kwietnia 2014 r. uchylił postanowienia tego aktu prawa miejscowego (sygn. NK.III.4131.1.49.2014.AP).

– Brzmienie ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że zawarte w statucie regulacje dotyczyć mogą zagadnień wewnątrzgminnych, co oznacza, że nie mogą normować trybu pracy organów innych jednostek samorządu terytorialnego – uzasadnia Barbara Bieluszewska, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Skoro uchwalony przez radę Tarnowa Opolskiego statut wykracza poza obszar działania gminy, to narusza prawo, a tym samym jest nieważny.

Wcześniej tak samo uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 2 listopada 2009 r. Orzekł, że uregulowanie w statucie gminy procedur związanych z organizacją, trybem zawiadamiania, przebiegiem i finansowaniem obrad przepro?wadzonych wspólnie z radami innych jednostek samorządu terytorialnego wykracza poza delegację ustawową zawartą w przepisach ustawy o samorządzie gminnym (sygn. II SA/Op 290/09).

W uzasadnieniu tego wyroku opolski WSA zwrócił ponadto uwagę, że zamieszczenie przez każdą z gmin we własnym statucie samodzielnych, ale odmiennych, uregulowań dotyczących wspólnych sesji powodowałoby kolizję przepisów rangi prawa miejscowego uniemożliwiającą jakąkolwiek współpracę.

Reklama
Reklama

Razem, ?ale osobno

Czy jednak oznacza to, że rady sąsiednich gmin nie mogą obradować na wspólnych sesjach, a rozstrzygnięcia na nich podjęte będą nielegalne?

Problem ten rozważał wojewoda lubelski. W rozstrzygnięciu nadzorczym z 25 listopada 2009 r.  stanął na stanowisku, że wspólne sesje gminnych rad mogą być traktowane jedynie jako forma współpracy o charakterze wyłącznie faktycznym. W ujęciu prawnym takie wspólne sesje należy natomiast traktować jako przeprowadzone w tym samym miejscu i czasie odrębne sesje poszczególnych rad, które mogą wykorzystywać własne kompetencje, podejmując w ich zakresie odrębne uchwały.

Oznacza to, że wspólnie obradujące rady gmin nie są jednolitym organem, który posiada możliwość dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych we własnym imieniu (sygn. NK.II.0911/ 406/09).

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Wspólnota mieszkańców i terytorium

- ?Organy samorządu terytorialnego, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów (art. 94 Konstytucji RP).

- ?Ilekroć jest mowa o gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium (art. 1 ust. 2 ustawy ?o samorządzie gminnym).

Reklama
Reklama

- ?Organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów gminy określa statut gminy. Statut gminy podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym (art. 22 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym).

- ?Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy (art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

– Statut gminy nie może zawierać postanowień regulujących tryb zwoływania i przebieg obrad wspólnych sesji – wyjaśnia prof. Andrzej Szewc z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. – A to dlatego, że każda rada gminy, będąc suwerennym organem stanowiącym na swoim terenie, może podejmować uchwały obowiązujące wyłącznie na obszarze własnego działania oraz niewykraczające poza ten obszar – dodaje profesor.

Wojewoda uchyla ?statut

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama