Gmina ociepla szkołę, parafia remontuje kolumnę w kościele, stowarzyszenie organizuje festyn ekologiczny, a fundacja buduje świetlicę dla dzieci. Co je łączy? Chcą zakazu odliczenia VAT od inwestycji.
– W bazie Ministerstwa Finansów jest ostatnio mnóstwo interpretacji, z których wynika, że wnioskodawcom bardzo zależy na potwierdzeniu braku prawa do odliczenia podatku przy inwestycjach finansowanych z unijnych środków – mówi Tobiasz Dolny, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax. – Jeśli fiskus się z tym zgodzi, rosną szanse na zaliczenie VAT do kosztów kwalifikowalnych i jego refundację.
Interpretacja pomaga
– Interpretacja indywidualna nie jest niezbędna do uznania VAT za koszt kwalifikowalny – wyjaśnia Edyta Al-Tawil z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. – Oceniamy to sami, w szczególności podczas prowadzonych u beneficjentów kontroli. Niemniej indywidualna interpretacja odgrywa ważną rolę w razie sporów.
– Instytucje przyznające środki unijne często się dziwią, że beneficjent nie ma prawa do odliczenia VAT, dlatego interpretacje się przydają – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej. – Problemy mogą się jednak pojawić wtedy, gdy zostanie przeprowadzona kontrola wykorzystania dofinansowania i okaże się, że nastąpiła zmiana przeznaczenia inwestycji. Załóżmy, że gmina wybudowała boisko i halę sportową. Zamierza je nieodpłatnie udostępniać mieszkańcom. Nie są to czynności opodatkowane, nie ma więc prawa do odliczenia VAT, który zostaje jej dofinansowany z unijnych środków. Jeśli okaże się, że wynajmuje obiekty odpłatnie, będzie musiała refundację zwrócić. Aby uniknąć takich sytuacji, należy wcześniej dokładnie przeanalizować inwestycję pod względem podatkowym – tłumaczy ekspertka.
Tobiasz Dolny dodaje, że kłopoty są też często przy rozliczaniu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Gminy twierdzą, że nie mogą odliczać od niej VAT, i dostają jego refundację.