Rz: Jakie problemy pojawiają się przy informatyzacji administracji w Polsce?
Roman Dmowski: Badania wskazują na dwa główne problemy. Pierwszy, to narastające dysproporcje w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Stale rosnące koszty wdrażania i utrzymania rozwiązań teleinformatycznych powodują, że coraz bardziej od dużych jednostek świadczących e-usługi dla obywateli i firm na europejskim poziomie, odbiegają małe jednostki, świadczące e-usługi w bardzo ograniczonym zakresie lub praktycznie ich nie świadczące. Dotyczy to np. niewielkich jednostek samorządu terytorialnego.
Drugi problem, to silosowość obecnych rozwiązań. Nadal niewiele jest zintegrowanych usług elektronicznych, dostarczanych dzięki współpracy kilku resortów. W zdecydowanej większości funkcjonują e-usługi realizowane przez jeden urząd. Jest tak, ponieważ systemy teleinformatyczne administracji państwowej w większości były budowane przez poszczególne resorty niezależnie. Wspomniana „silosowość" i fragmentaryczność rozwiązań, oraz często mało efektywne zarządzanie projektami, przełożyły się na brak synergii pomiędzy działaniami podejmowanymi w różnych sektorach czy resortach.
Problemem jest też utrzymanie narzędzi e-administracji, bo generują wysokie koszty dla budżetu państwa, jak choćby system ePUAP. Dlaczego tak się dzieje i czy jest sposób na zmniejszenie tych kosztów?
Bardzo często utożsamia się koszty systemów informatycznych tylko i wyłącznie z projektami, w których będą zrealizowane. Pomija się to, że systemy, które zostaną wykonane, muszą być trwałe, tj. realizować usługi elektroniczne, dla których je utworzono na zakładanym poziomie. A to wiąże się z kosztami eksploatacji, kosztami personelu obsługującego system, kosztami poprawek wykraczających poza gwarancje, a także uzupełnień, wynikających np. ze zmian prawa.Platforma ePUAP jest tylko jednym z wielu systemów administracji i to wcale nie największym pod względem liczby transakcji czy wolumenu przetwarzanych danych. Jest jednak systemem bardzo istotnym, o czym świadczy np. ponad milion dokumentów elektronicznych przesyłanych za pomocą skrzynek podawczych platformy ePUAP.