Przedsiębiorca prowadzący pizzerię zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu uchwałę Rady Gminy Ś., którą zmieniono Regulamin utrzymania czystości i porządku.
W uchwale tej w odniesieniu do pizzerii przewidziano 1100 litrów jako minimalną wielkość pojemnika przeznaczonego do gromadzenia odpadów oraz ustalono częstotliwość opróżniania pojemnika dwa razy w miesiącu.
W skardze przedsiębiorca podniósł, że odgórne narzucenie wielkości pojemników oraz częstotliwości ich opróżniania dla poszczególnych rodzajów działalności spowodowało kilkakrotny wzrost opłaty za usuwanie odpadów komunalnych.
Przed zmianą Regulaminu posiadał pojemnik 120-litrowy opróżniany raz w tygodniu za co płacił 38,21 zł miesięcznie i jego zdaniem opłata ta była adekwatna do ilości produkowanych przez niego odpadów. Po zmianie musi uiszczać opłatę w wysokości 191,05 zł miesięcznie.
Właściciel pizzerii podkreślił, że zmiana ilości rzekomo produkowanych śmieci spowodowana jest tylko i wyłącznie zaszeregowaniem pizzerii do grona podmiotów potrzebujących większy pojemnik i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż ilość wytwarzanych odpadów nie uległa zdaniem. Przedsiębiorca dodał, że niemożliwym jest aby pizzeria wytworzyła 2,20 m3 odpadów miesięcznie. Jak bowiem wskazał mała gastronomia, do której zaliczyć należy pizzerię, taka jak cukiernia, lodziarnia, kawiarnia czy herbaciarnia zobowiązana jest posiadać pojemnik o wielkości 240 l opróżniany raz na dwa tygodnie.