Opłaty za parking ustalają radni

Prezydent miasta nie może określać zasad korzystania z płatnych miejskich parkingów i opłat za nie.

Aktualizacja: 16.06.2015 09:32 Publikacja: 15.06.2015 15:37

Opłaty za parking ustalają radni

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Regulamin płatnych miejskich parkingów prezydent Bielska-Białej wprowadził zarządzeniem z 2011 r. Określało ono zasady ich funkcjonowania oraz stawki za postój. Wykonanie zarządzenia powierzono dyrektorowi Miejskiego Zakładu Gospodarczego.

MZG został powołany jako samorządowy zakład budżetowy. Prowadzi i utrzymuje miejsca parkingowe zlokalizowane na miejskich gruntach oddanych mu w trwały zarząd.

Mieszkaniec Bielska-Białej Sławomir K. zaskarżył regulamin do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Zarzucił, że prezydent miasta wszedł w kompetencje rady gminy. Odrębną skargę wniósł wojewoda śląski, domagając się stwierdzenia nieważności regulaminu. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, organem uprawnionym do ustanowienia stref płatnego parkowania i wysokości składek jest rada gminy – przypomniał.

Prezydent miasta wyjaśnił, że skoro parkingi zlokalizowano na gruntach oddanych w trwały zarząd MZG, to MZG ma prawo ustalać wysokość opłat. Zgodnie z art. 47 ustawy o samorządzie gminnym, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy niemających osobowości prawnej działają na podstawie pełnomocnictwa wójta. W zakresie, którego pełnomocnictwo nie obejmuje, uprawniony do jego udzielenia organ wykonawczy gminy gospodarujący mieniem komunalnym może określić opłaty za parkingi. Rada gminy nie ma wtedy kompetencji do ustalania stawek.

Ważna kategoria usług

To błędny wniosek – stwierdził WSA, uwzględniając skargi i stwierdzając nieważność zarządzenia. Parkingi miejskie należą do kategorii usług użyteczności publicznej. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o gospodarce komunalnej, określanie wysokości cen i opłat i sposobu ich ustalania za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej, należy do kompetencji rady gminy. Rady mogą je powierzać organom wykonawczym, ale tak tu nie było. Ustalenie w drodze zarządzenia regulaminu parkingów oraz opłat za nie narusza w istotny sposób wspomniany przepis ustawy o gospodarce komunalnej – stwierdził sąd.

Prezydent Bielska-Białej zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarzucił błędną wykładnię art. 4 ustawy o gospodarce komunalnej poprzez przyjęcie, że parkingi są usługami użyteczności publicznej, a także ustawy o finansach publicznych – przez uznanie, że MZG nie jest uprawniony do ustalania opłat za parkingi. Skargi kasacyjnej broniła pełnomocniczka prezydenta, radca prawny Barbara Niczpan Gofron.

Akt prawa miejscowego

Skarga okazała się bezskuteczna. NSA zaakceptował wyrok WSA w Gliwicach. Stwierdził, że bez powierzenia odpowiedniego uprawnienia przez radę gminy prezydent miasta nie może określać wysokości opłat za parkingi. Sędzia Jan P. Tarno powiedział, że działalność komunalna należy do gminy także wówczas, gdy prowadzi ją za pośrednictwem komunalnych jednostek organizacyjnych. Jeżeli grunt, na którym zlokalizowano parkingi, jest w trwałym zarządzie takiej jednostki, uchwała ustalająca regulamin parkingowy i stawki opłat jest aktem prawa miejscowego. Musi go podjąć organ stanowiący gminy, chyba że sceduje te uprawnienia na organ wykonawczy.

I OSK 662/13

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego