Strażacy po 20 latach służby będą za każde kolejne dwa lata pracy otrzymywać dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego. Będzie on wzrastał aż do wysokości 32 proc. dla funkcjonariuszy po 32 latach służby. Ci, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej, po 35. roku służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia. Zmiany przewiduje wchodząca w życie 19 sierpnia nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Do tej pory po ukończeniu 30. roku służby strażacy mieli maksymalnie 25-procentowy dodatek.
Jak oszacowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, podwyżka przypadająca na jednego uprawnionego strażaka będzie wynosiła ok. 79 zł miesięcznie, a z równowartością nagrody rocznej ok. 85 zł.
Podobną podwyżką objęci zostali pozostali funkcjonariusze służb podległych MSW – policjanci, strażnicy graniczni i funkcjonariusze BOR. Zmiany dla nich zostały jednak wprowadzone rozporządzeniami, dla strażaków konieczne były zmiany w ustawie. Nowelizacja ma zniechęcić do wczesnego odchodzenia ze służby.
Ustawa reguluje też zasady przyznawania strażakom płatnego urlopu szkoleniowego. Taki urlop ma służyć przygotowaniu do egzaminów i złożeniu pracy dyplomowej. Kończący studia (zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia) mogą liczyć na 21 dni wolnego. Na ukończenie szkoły policealnej lub studiów podyplomowych ma przysługiwać siedem dni. Jeden dzień wolnego będzie można dostać na egzamin z każdego przedmiotu nauczania, jednak nie więcej niż sześć dni w trakcie roku szkolnego lub akademickiego. Przyjęto, że strażakowi, który pobiera naukę bez skierowania, też będzie udzielany urlop szkoleniowy, ale tylko gdy za przeszkoleniem przemawia interes służby.