Nie powinno być już wątpliwości, w których miejscach na terenie gminy będzie można lokalizować centra handlowe. 11 listopada wchodzi bowiem w życie nowela ustawy o planowaniu, która to rozstrzyga.
Zgodnie z nią obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. będzie można wybudować tylko tam, gdzie wyraźnie zezwala na to studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowy plan.
Nowela przewiduje też, że studia i plany uchwalone przed jej wejściem w życie zachowają ważność.
Do tej pory nie było przepisów, które rozstrzygałyby to wprost. Wiele lat temu, 11 maja 2007 r., weszła w życie ustawa normująca tworzenie obiektów wielkopowierzchniowych. To ona regulowała, gdzie i na jakich zasadach wolno budować hiper- i supermarkety. Po roku obowiązywania uchylił ją jednak Trybunał Konstytucyjny. Razem z nią zniknął przepis, który wprowadził zmiany do ustawy o planowaniu.
W efekcie w ustawie o planowaniu obowiązywało kulawe uregulowanie, które pozwalało gminom kontrolować, gdzie mogą powstawać obiekty wielkopowierzchniowe (art. 10). Gdy bowiem w urzędzie miasta lub gminy pojawiał się inwestor, który chciał wybudować duży obiekt handlowy, urzędnicy, powołując się na ten przepis, zawieszali inwestorom postępowanie o wydanie warunków zabudowy do czasu uchwalenia miejscowego planu. Sieciom handlowym nie zawsze udawało się wywalczyć odwieszenie postępowania i wydania warunków.