Kiedy gmina nie może zaliczyć drogi wewnętrznej do dróg gminnych

Gmina nie może zaliczyć drogi wewnętrznej do dróg gminnych, jeżeli nie ma prawa do gruntów pod nią.

Publikacja: 10.02.2016 07:09

Kiedy gmina nie może zaliczyć drogi wewnętrznej do dróg gminnych

Foto: 123RF

Rada Gminy Grodziczno podjęła uchwałę w sprawie zaliczenia dróg wewnętrznych do kategorii dróg publicznych.

Treść uchwały nie spodobała się jednak Jarosławowi L., jednemu z mieszkańców gminy. Jego zdaniem dotyczy ona części działek, które nie należą do gminy, lecz są jego własnością. Ponadto uchwała nadaje statusu drogi publicznej działce, która nie została przeznaczona w planie miejscowym pod taką drogę.

Przewodniczący Rady Gminy Grodziczno w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa poinformował Jarosława L, że działki, po których przebiegają drogi gminne wymienione w tej uchwale, stanowią własność gminy. Dlatego też kwestionowana uchwała nie narusza jego interesu prawnego.

W tej sytuacji Jarosław L. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. W jej uzasadnieniu podniósł, że w uchwale nie wskazano numerów działek, po których przebiega ustanowiona droga gminna. Jedynym zaś źródłem informacji na temat dróg jest załączona do uchwały mapa. Wynika z niej jasno, że droga przebiega na niektórych odcinkach po jego gruncie.

Niestety Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił jego skargę. Zdaniem sądu to, że działki skarżącego graniczą z drogą publiczną, nie daje mu legitymacji do kwestionowania uchwały. Każda uchwała wytyczająca drogi powoduje pewne konsekwencje w postaci uciążliwości o różnorodnym charakterze na danym terenie. Zawierają się one jednak wyłącznie w sferze interesu faktycznego, a nie interesu prawnego.

Zdaniem sądu działki, w odniesieniu do których wydana została zaskarżona uchwała, nie stanowiły własności skarżącego, lecz własność gminy. Natomiast zarzut ewentualnego braku uwzględnienia dróg w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy też miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma znaczenia dla oceny legalności uchwały. Sąd przyznał jednak, że wspomniane przez skarżącego mapy – dołączone do uchwały, a obrazujące szczegółowe położenie i przebieg dróg – mogą rodzić trudności interpretacyjne.

Jarosław K. wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten również ją oddalił. Według NSA wątpliwości skarżącego co do przebiegu drogi wzięły się stąd, że źle odczytał zdjęcia satelitarne.

Sygnatura akt: I OSK 2030/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku