Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.07.2017 06:30 Publikacja: 18.07.2017 06:30
Foto: Fotolia.com
Warunkiem jest wyłącznie, aby określona przez radę dzienna wysokość opłaty nie przekraczała górnej granicy kwotowej dziennej stawki opłaty wyznaczanej przez Ministra Finansów.
Opłata targowa jest fakultatywną opłatą lokalną. Na terenie danej gminy może ją wprowadzić rada gminy (art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: u.p.o.l.). Jej pobór zależy zatem od podjęcia przez radę gminy stosownej uchwały wprowadzającej tę opłatę na terenie gminy. Uprawnienia rady Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie w uchwale z 2 sierpnia 2016 r. (sygn. akt 17.185.2016) wskazała, że „obowiązek pobierania opłaty targowej 1.01.2016 r. przestał mieć płynący z ustawy, obligatoryjny charakter, co oznacza, że pobór przez gminę opłaty targowej od 2016 r. wymaga podjęcia przez radę uchwały w sprawie jej wprowadzenia, czyli wskazania w uchwale, że rada gminy wprowadza na terenie gminy opłatę targową". Rada gminy posiada także kompetencje w zakresie określania zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej (art. 19 pkt 1 u.p.o.l.). Ponadto rada może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso (art. 19 pkt 2 u.p.o.l.).
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu „nie odwiesza” biegu terminu przedawnienia. W przypadku jego zawieszania w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie egzekucyjnym biegnie on dopiero po zakończeniu postępowania zabezpieczającego.
Likwidacja „janosikowego” to tylko ułamek reformy. Najważniejsza jest zmiana w filozofii finansowania samorządów, która w ciągu dekady ma dać ich budżetom dodatkowe 350 mld zł – mówi Rafał Szczepański, prezes stowarzyszenia „STOP Janosikowe”.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Mieszkania, które są trwałymi pustostanami, podlegają podwyższonej stawce podatku od nieruchomości jak firmowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas