Reklama
Rozwiń

Rada gminy może różnicować stawki opłaty targowej

Ustalane przez radę gminy stawki opłaty targowej nie muszą być jednakowe dla wszystkich targowisk znajdujących się na terenie gminy. Mogą być zróżnicowane, inne dla terenów targowiska, których właścicielem jest gmina i inne dla terenów targowiska, których właścicielem są inne osoby.

Publikacja: 18.07.2017 06:30

Rada gminy może różnicować stawki opłaty targowej

Foto: Fotolia.com

Warunkiem jest wyłącznie, aby określona przez radę dzienna wysokość opłaty nie przekraczała górnej granicy kwotowej dziennej stawki opłaty wyznaczanej przez Ministra Finansów.

Opłata targowa jest fakultatywną opłatą lokalną. Na terenie danej gminy może ją wprowadzić rada gminy (art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: u.p.o.l.). Jej pobór zależy zatem od podjęcia przez radę gminy stosownej uchwały wprowadzającej tę opłatę na terenie gminy. Uprawnienia rady Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie w uchwale z 2 sierpnia 2016 r. (sygn. akt 17.185.2016) wskazała, że „obowiązek pobierania opłaty targowej 1.01.2016 r. przestał mieć płynący z ustawy, obligatoryjny charakter, co oznacza, że pobór przez gminę opłaty targowej od 2016 r. wymaga podjęcia przez radę uchwały w sprawie jej wprowadzenia, czyli wskazania w uchwale, że rada gminy wprowadza na terenie gminy opłatę targową". Rada gminy posiada także kompetencje w zakresie określania zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej (art. 19 pkt 1 u.p.o.l.). Ponadto rada może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso (art. 19 pkt 2 u.p.o.l.).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono