Reklama

Kary z ustawy krajobrazowej za złe umieszczenie tablicy reklamowej

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z 1 czerwca 2017 r. w różnych, czasem nawet nieoczekiwanych sprawach, może mieć wpływ na sytuację przedsiębiorców. W jakich?

Aktualizacja: 27.08.2017 13:13 Publikacja: 27.08.2017 08:00

Kary z ustawy krajobrazowej za złe umieszczenie tablicy reklamowej

Foto: Fotolia.com

Jednym z przykładów może być wymierzanie kar na podstawie gminnych uchwał reklamowych.

Przedsiębiorcy nie byli zachwyceni krajobrazową ustawą. Przewidziane w niej gminne uchwały reklamowe zmuszać mogą do dostosowania reklam do nowych wytycznych. Zgodnie z art. 37d ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdy podmiot nie dostosuje się do treści uchwały reklamowej, można wymierzyć mu karę pieniężną w drodze decyzji wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta. W powołanym przepisie wskazano, że podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodnie z przepisami uchwały reklamowej, podlega karze pieniężnej. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie podmiotu, to karę wymierza się odpowiednio – właścicielowi, użytkownikowi wieczystemu lub posiadaczowi samoistnemu nieruchomości lub obiektu. W coraz większej liczbie gmin i miast finalizowane są prace nad uchwałami reklamowymi. Może więc w najbliższej perspektywie niniejszy przepis będzie przedmiotem analiz. Prawdopodobne jest, że wówczas powstaną wątpliwości co do podmiotu, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe na nieruchomości. Wątpliwości te dotyczyć mogą oceny prawnej przepisu – czyli tego, co organ administracji powinien zrobić, aby taką trudność stwierdzić, jak też konkretnych okoliczności faktycznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawnicy
Ile zarabiają i czego się boją przyszli prawnicy. Raport ELSA o studentach prawa
Sądy i trybunały
Jest wniosek sędziów Trybunału Stanu. Chodzi o sprawę Małgorzaty Manowskiej
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Reklama
Reklama