Niedopuszczalna pomoc gminy na zadania zlecone powiatu

Wydatek budżetu tytułem pomocy finansowej dla powiatu na zadanie związane z paszportami, może zostać skutecznie podważony przez regionalną izbę obrachunkową w toku postępowania nadzorczego. Dotyczy bowiem środków finansowych na zadanie, które nie jest zadaniem własnym powiatu, lecz mu zleconym.

Publikacja: 05.09.2017 05:20

Niedopuszczalna pomoc gminy na zadania zlecone powiatu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Zamierzamy jako gmina przeznaczyć z budżetu 25 tys. zł by pomóc finansowo powiatowi na zadania mu zlecone (paszportowe), a dokładniej chodzi o wynagrodzenia pracowników wykonujących te zadania.Czy taki wydatek budżetu jest prawidłowy?

Nie. Po pierwsze wskazać należy, że zadanie związane z realizacją zadań dotyczących spraw paszportowych (w tym w zakresie mieści się kwestia wydatków na wynagrodzenia pracowników realizujących zadanie) jest z pewnością zadaniem z zakresu administracji rządowej, które zostało przekazane powiatowi do wykonania. Z kolei, z art. 41 ust. 3 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 758) wynika jasno, że koszty związane z wydawaniem dokumentów paszportowych przez organy paszportowe, są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz wojewodowie, każdy w zakresie swojego działania. Co jednak istotne, z art. 45 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że jednostka samorządu terytorialnego realizująca zadania z zakresu administracji rządowej, na mocy porozumień zawartych z organami administracji rządowej, otrzymuje od tych organów dotacje celowe w kwocie wynikającej z zawartego porozumienia.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne