Fundusze europejskie na ten cel rozdzielane będą w sposób zachowujący równowagę pomiędzy krajami, w ponad 6 000 miejsc w UE, według kolejności zgłoszeń, w celu utworzenia punktów z bezpłatnym dostępem do sieci w przestrzeni publicznej (w bibliotekach, szpitalach, obiektach administracji publicznej), jak również w ogólnie dostępnych miejscach na zewnątrz.
Do otrzymania funduszy zakwalifikują się instytucje publiczne, które będą pokrywać koszty operacyjne przez, co najmniej trzy lata oraz zaoferują użytkownikom łatwy i bezpłatny dostęp do sieci. Ponadto, aby otrzymać dofinansowanie z UE, zrezygnować należy z reklam oraz używania danych osobowych w celach komercyjnych. Projekty duplikujące podobne, bezpłatne, prywatne lub publiczne oferty, na tym samym terenie, również nie otrzymają wsparcia.
Dostęp do sieci powinien być oferowany w językach używanych w państwie członkowskim oraz, jeśli to możliwe, w innych oficjalnych językach używanych na terenie UE.
- Bezpłatne WIFI w UE, było polityczną wizją, która wkrótce stanie się rzeczywistością. Zapewni każdemu Europejczykowi, niezależnie od zarobków oraz miejsca zamieszkania, korzyści płynącej z wysokiej jakości WIFI, prowadząc do powstania Europejskiego Społeczeństwa Cyfrowego, konkurencyjnego i ułatwiającego uczestnictwo - podkreślił odpowiedzialny za projekt Carlos Zorrinho (S&D, PT).