Samorząd: czy podjęcie uchwały niezgodnie z procedurą powoduje jej nieważność

W sytuacji, gdy naruszenie prawa, którego dopuszczono się przy podjęciu uchwały rady gminy, nie jest istotne, organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały. Dotyczy to jednak tylko drobnych naruszeń, które nie mają wpływu na treść uchwały.

Publikacja: 10.10.2017 04:00

Samorząd: czy podjęcie uchwały niezgodnie z procedurą powoduje jej nieważność

Foto: AdobeStock

- Projekt uchwały rady gminy nie został przekazany do zaopiniowania organizacji związkowej, mimo istnienia takiego obowiązku. Czy można przyjąć, że takie naruszenie prawa miało nieistotny charakter?

Nie. Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości bądź w części orzeka organ nadzoru (odpowiednio wojewoda albo regionalna izba obrachunkowa) w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia tego aktu. W razie nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza jednak nieważności uchwały lub zarządzenia, ograniczając się do wskazania, że uchwałę lub zarządzenie wydano z naruszeniem prawa (art. 91 ust. 4 u.s.g.).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr