Aktualizacja: 04.12.2017 01:00 Publikacja: 04.12.2017 01:00
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
- Podstawowym rodzajem działalności wykonywanej przez spółkę komunalną jest realizacja zadania własnego gminy polegającego na zapewnieniu lokalnego, publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej mieszkańcom miasta. Zasady współpracy w zakresie obowiązku wykonania zadania własnego gminy przez spółkę określono szczegółowo w umowie wykonawczej zawartej pomiędzy gminą (miastem) a spółką. Umowa doprecyzowuje sposób świadczenia przez spółkę usługi przewozu lokalnego transportu zbiorowego, tj. liczbę niezbędnych do przejechania kilometrów, obszar świadczenia usług przewozu, rozkłady jazdy w zakresie częstotliwości kursowania pojazdów, sposób rozliczania przychodów wygenerowanych przez spółkę innych niż otrzymana rekompensata (w tym m.in. z biletów sprzedawanych przez kierowców, działalności reklamowej oraz udostępniania składników majątku) oraz zasady przekazywania spółce rekompensaty związanej ze świadczeniem publicznej usługi komunikacji miejskiej. Spółka nie uzyskuje przychodów ze sprzedaży biletów na przejazdy komunikacją miejską, jedynie marginalne przychody ze sprzedaży biletów przez kierowców. Ceny za usługi przewozu (poszczególne rodzaje biletów) oraz zakres ulg fakultatywnych na przejazdy ustalane są przez radę miasta i nie odzwierciedlają kalkulacji kosztów usługi świadczonej przez spółkę. Przychody ze sprzedaży biletów uzyskuje gmina. W związku z powierzeniem spółce przez gminę działalności przewozowej spółka otrzymuje od gminy rekompensatę. Rekompensata pokrywa koszty działalności eksploatacyjnej wygenerowane na działalności przewozowej, m.in. amortyzację taboru, paliwo, wynagrodzenia pracowników, części zamiennych. Otrzymana rekompensata nie podlega VAT. Czy w związku z otrzymywaniem od gminy (miasta) rekompensaty związanej z wykonywaniem działalności lokalnego, publicznego transportu zbiorowego na jej terenie, spółka będzie zobowiązana do ustalenia i stosowania preproporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT? – pyta czytelniczka.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
21 października prezydent RP podpisał ustawę z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r., wprowadzając wiele zmian w finansowaniu oświaty.
Zakup ekologicznego taboru to tylko jedna z możliwości, jakie stoją przed wybranymi samorządami. Inwestować będzie można także w infrastrukturę do ładowania oraz tę zachęcającą do porzucania prywatnych samochodów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas