Zmiany w dodatku do emerytur sołtysów. Senat przyjął projekt Praca w samorządzie

Zmiany w dodatku do emerytur sołtysów. Senat przyjął projekt

Senatorowie opowiedzieli się za rozszerzeniem kręgu beneficjentów dodatku do emerytur sołtysów. Prawo do ubiegania się o świadczenie uzyskają m.in. wiejscy samorządowcy, którzy pełnili tę funkcję przed 1990 r.

Praca w samorządzie

Radny dorabiał na chorobowym. Sąd Najwyższy: nie straci zasiłku

Cisza wyborcza w całej Polsce, choć druga tura nie wszędzie

Tuż przed drugą turą wyborów samorządowych odżył temat ciszy wyborczej – czy obowiązuje i czy wszędzie, choć te wybory odbędą się tylko w części gmin.

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed II turą wyborów samorządowych

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia mieszkańcy łącznie 748 gmin i miast w Polsce wybiorą się do lokali wyborczych, aby oddać głos w drugiej turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Kto ma prawo do uzyskania dotacji

Dotacja na zadania związane z zabytkiem może być udzielona przez organ stanowiący gminy wyłącznie na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Ustawodawca nie powinien karać przedsiębiorcy za niemożliwe

Odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mają obowiązek osiągnięcia tzw. poziomów recyklingu, ale nie mają jak wyegzekwować ich „u źródła”.

Usługi wodne – zapewnienie dostępu i opłaty

Przepisy prawa wodnego dotyczące opłat za usługi wodne muszą być interpretowane z uwzględnieniem zasady „zanieczyszczający płaci”.

Jak ustalić opłatę za opiekę

Można zobowiązać do ponoszenia opłaty przekraczającej 70 proc. dochodu mieszkańca domu pomocy społecznej, jeżeli wartość ta jest niższa od kosztu jego pobytu w DPS.

Plany adaptacji do zmian klimatu wyznaczają kierunek działania

Dzięki planom adaptacji miasta i gminy mają być przygotowane na ekstremalne susze i powodzie. Zaplanowane działania muszą być na bieżąco wdrażane, więc nie są to dokumenty do schowania w szufladzie.

Budowa paragrafu w uchwałach i zarządzeniach

Prawidłowa kompozycja aktu normatywnego pozwala poprawnie interpretować zawarte w nim przepisy. Konsekwencja w konstruowaniu paragrafów to podstawa późniejszej prawidłowej nowelizacji i redagowania tekstu jednolitego.

Stypendia dla zdolnych uczniów są zwolnione z PIT

Uczeń, który otrzymał pomoc materialną o charakterze motywacyjnym od wójta (burmistrza), nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty z tego tytułu nieprzekraczającej 3800 zł rocznie.

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.

Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Skierowanie do domu pomocy społecznej powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu innych możliwości zapewnienia osobie potrzebującej prawidłowego funkcjonowania w środowisku

Partycypacja w remoncie dróg

Rozwój inwestycji sprawia, że infrastruktura drogowa staje się przeciążona. Budownictwo generuje zwiększenie ruchu drogowego, czyli także większe zużycie dróg. Budowa inwestycji niedrogowej po prostu powoduje konieczność budowy lub przebudowy jej fragmentu.

Wielkopolskie miasta z pieniędzmi na zakup wodorowych autobusów

Blisko 40 mln euro trafi do wnioskodawców z miejskich obszarów funkcjonalnych. Środki te będzie wolno wykorzystać na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej.

Kierowcy muszą wiedzieć o opłacie dodatkowej za parkowanie

Kwestia powiadamiania lub niepowiadamiania o obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej przed przesłaniem upomnienia powinna wynikać z regulacji dotyczącej sposobu uiszczenia opłaty, zawartej w uchwale.

Radni muszą mieć „grubszą skórę". Pewne informacje o nich muszą być publiczne

Członkowie rad powiatów i gmin pełnią funkcję publiczną, można więc o nich pisać więcej niż o zwykłym obywatelu.

Po wygaśnięciu mandatu obowiązki wójta przejmie jego zastępca

Sejm przyjął nowelizację uchwały o samorządzie gminnym. Określa ona postępowanie w razie ustąpienia np. wójta lub radnego przed końcem kadencji.

Czy prawnik opłacany z pieniędzy powiatu może stracić mandat radnego?

Prawnik, który świadczy usługi pomocy prawnej na zlecenie stowarzyszenia finansowanego z pieniędzy powiatu, nie może przez to stracić mandatu radnego.