W 2018 roku, w naborach na stanowiska niebędące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, na jedno miejsce aplikowało zaledwie 8 osób. Dla porównania na jedno miejsce w 2013 roku aplikowało 36 osób (w 2016 roku - 13; w 2017 roku - 11). To dane zawarte w sprawozdaniu Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i realizacji zadań tej służby w 2018 roku. Wynika z niego, że niski stopień zatrudnienia dotyczy przede wszystkim osób, które nie ukończyły 30 lat. Odsetek młodych pracowników w korpusie służby cywilnej jest niewspółmiernie niski w relacji do sektora prywatnego. W 2018 roku udział zatrudnienia osób w wieku do 29 roku życia w korpusie służby cywilnej wyniósł 7 proc., a w sektorze prywatnym - ponad 20 proc. ogółu zatrudnionych.
Czytaj też: Szklany sufit nad urzędnikiem
„Mimo znacznego wzrostu liczby naborów w dalszym ciągu maleje liczba osób, które do nich przystępują. Świadczy to o tym, że zainteresowanie pracą w Służbie Cywilnej jest coraz mniejsze. Co więcej, proces ten postępuje. Dochodzi do tego stosunkowo wysoka fluktuacja zatrudnienia. Ten wysoki wskaźnik odejść członków korpusu służby cywilnej w dużej mierze wynika ze zmian na rynku pracy, ale to przecież tylko jedna z przyczyn" – zauważa Szef Służby Cywilnej w sprawozdaniu.
Problem ten dotyczy w szczególności ministerstw oraz urzędów wojewódzkich, dla których wskaźnik fluktuacji zatrudnienia w 2018 roku wyniósł odpowiednio 14,4 proc. (wzrost o 4,5 proc.) i 13,6 proc. (wzrost o 1,6 p. proc.).
Apel absolwentów KSAP
Do Sprawozdania Sszefa Służby Cywilnej odniosło się Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Zdaniem stowarzyszenia - główną przyczyną coraz mniejszego zainteresowania pracą w administracji rządowej i związanych z tym trudności w pozyskaniu i utrzymaniu wykwalifikowanej kadry jest sytuacja płacowa w służbie cywilnej. Niska konkurencyjność płac w urzędach administracji rządowej jest efektem różnej dynamiki wzrostu wynagrodzeń w służbie cywilnej i wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw. W 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w korpusie służby cywilnej (zawierające wynagrodzenie zasadnicze, „trzynastkę", dodatki, nagrody, etc.) wzrosło o 6,1 proc., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1 proc.