Nowe miasta powstaną 1 stycznia 2009 r. Będą to: Bobowa i Szczucin (Małopolskie), Krynki i Michałowo (Podlaskie) oraz Brzostek (Podkarpackie). Gminy wiejskie, które mają w nich siedziby, staną się gminami miejsko-wiejskimi, a dotychczasowi wójtowie burmistrzami.Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta obowiązuje od 31 lipca (DzU nr 137 poz. 860).
To właśnie rząd dokonuje zmian w podziale terytorialnym państwa na szczeblu gminnym. Tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Nadaje gminie lub miejscowości status miasta i określa jego granice. Ustala i zmienia nazwy gmin oraz siedziby ich władz.
Nierzadko towarzyszą temu silne emocje mieszkańców, radnych czy wójtów. W tym roku głośny był konflikt wokół włączenia 2 tys. hektarów gminy Ełk do miasta Ełk. Po głodowym proteście włodarzy wiejskiej gminy minister administracji Grzegorz Schetyna wycofał się z poparcia dla tej zmiany terytorialnej. Wcześniej on sam rekomendował ją rządowi mimo sprzeciwu, jaki podczas konsultacji wyrażali mieszkańcy gminy.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym decyzje w sprawie granic muszą zapewniać gminom możliwie jednorodne osadniczo i przestrzennie terytorium, uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniać zdolność wykonywania zadań publicznych. Przekształcenie miejscowości w miasto musi natomiast być uzasadnione odpowiednią infrastrukturą społeczną i techniczną oraz układem urbanistycznym i charakterem zabudowy.
Rozstrzygnięcia Rada Ministrów może podejmować z urzędu lub na wniosek zainteresowanej rady gminy. Zawsze powinny zapadać po konsultacjach z mieszkańcami. W 2008 r. do MSWiA wpłynęło 31 wniosków o zmianę granic miast i gmin oraz nadanie miejscowościom statusu miasta.Gmina występująca o zmianę powinna swój wniosek uzasadnić, przedstawić niezbędne dokumenty, mapy, informacje potwierdzające jego zasadność, opinie wojewody oraz opinie rad sąsiednich gmin. Rada składa wniosek do ministra administracji za pośrednictwem wojewody do 31 marca.