Wybrano 1541 projektów. – Te liczby pokazują skalę zainteresowania funduszami, która w naszym regionie jest ogromna. Dotacje unijne są poszukiwanym towarem, zwłaszcza w czasach kryzysu finansowego – tłumaczy Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
– Imponuje aktywność przedsiębiorców i samorządów, w jednym z konkursów dla firm zgłoszono niemal 1000 wniosków – dodaje Potrzebowski. Większość powiatów i gmin wystąpiła o dotacje na projekty drogowe. Samorządy realizują też wspólne inwestycje, np. kluczowy projekt „Ochrona wód zlewni rzeki Noteć”. To wspólne dzieło gmin: Wyrzysk, Białośliwie, Ujście, Czarnków, Krajenka, Lubasz, Miasteczko Krajeńskie oraz Szamocin.
[ramka][b]Opinia
Michał Ptaszyński wicedyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego [/b]
Wielkopolski program regionalny jest jednym z tych o największym budżecie. Trzeba podkreślić, że plasuje się on w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o poziom wykorzystania środków. Umowy zawarto już na 75 proc. budżetu. Wielkopolska może również się pochwalić najwyższą wartością bezwzględną wydatków wykazanych we wnioskach o płatność wśród programów regionalnych. Dzięki sprawnej realizacji programu województwo spełniło kryterium dopuszczające do udziału w podziale dodatkowych środków z krajowej rezerwy wykonania.