Firm przybyło we wszystkich regionach krajut

W ubiegłym roku firm przybyło zarówno w regionach bardziej, jak i mniej rozwiniętych

Publikacja: 18.02.2011 02:03

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie podaje, że w 2010 r. takie granty trafiły do prawie 9 tys. osób,

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie podaje, że w 2010 r. takie granty trafiły do prawie 9 tys. osób, tj. o 15 proc. więcej niż w 2009 r.

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Najwięcej firm w ubiegłym roku przybyło (procentowo) w woj. małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i lubelskim. W przypadku Mazowsza i Małopolski to szczególnie duży sukces, bo są to regiony, w których i tak biznes działa bardzo prężnie.

– Ten wzrost przedsiębiorczości widać np. po zainteresowaniu dotacjami na prowadzenie własnej działalności. Ile by było pieniędzy, zawsze znajdą się chętni – komentuje Wojciech Jabłoński, prezes Związku Pracodawców Mazowsza i Warszawy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie podaje, że w 2010 r. takie granty trafiły do prawie 9 tys. osób, tj. o 15 proc. więcej niż w 2009 r. W całym województwie w ubiegłym roku przybyło zaś 34,3 tys. podmiotów.

– Firmy zakładają młodzi ludzie, ale i ci powyżej 50 lat – mówi Jabłoński. – I chociaż zapewne nie wszystkie te biznesy wypalą, istotne jest, że ludzie uwierzyli we własne siły i możliwości – podkreśla.

– U nas, w województwie śląskim, kryzys spowodował duży wzrost bezrobocia: z ok. 8 proc. przed początkiem spowolnienie, do ok. 11 proc. obecnie – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Jego zdaniem to właśnie duża liczba poszukujących pracy w połączeniu z zachętami finansowymi do prowadzenia własnej działalności (19 tys. zł z urzędu pracy czy do 40 tys. zł z UE) dała efekt w postaci zwiększenie liczby firm. Na Śląsku w ub.r. przybyło nieco ponad 21 tys. przedsiębiorstw (wzrost o 4,9 proc. w porównaniu z 2009 r.).

Prezes zastanawia się jednocześnie, jaki będzie obraz polskiej przedsiębiorczości za rok, dwa, gdy skończą się dotacje.

– Osoba, która dostała grant, musi utrzymać działalność przynajmniej przez rok. Ale co potem? Chyba niewiele osób zadaje sobie to pytanie, choć wiadomo, że ten pierwszy rok jest najtrudniejszy – mówi Donacik. – Część zakładających firmy z pewnością porywa się z motyką na słońce – wtóruje Dariusz Jodłowski, prezes Związku Pracodawców Lubelszczyzny (wzrost liczby zarejestrowanych firm o 5,1 proc.). – Dopiero uczą się takich pojęć, jak biznesplan, badania popytu, analiza rynku itp. – dodaje.

Jego zdaniem wpływ na wzrost liczby przedsiębiorstw mają także takie zjawiska jak wypychanie osób pracujących na samozatrudnienie przez pracodawców, którzy chcą obniżyć koszty pracy.

W małym województwie lubuskim w statystykach przybyło 4,7 tys. firm. To niby niewiele, ale w porównaniu z 2009 r. oznacza wzrost o 4,6 proc.; rok wcześniej liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw zmniejszyła się o 0,5 proc. – Rzeczywiście widać ruch na rynku – mówi Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. – Więcej chętnych zgłasza się po wsparcie do lokalnego funduszu pożyczkowego, więcej też udzielamy porad, jak prowadzić biznes, w naszym punkcie konsultacyjnym. 

– Od IV kwartału 2010 r. wyraźnie widać, o ok. 10 proc., wzrost zainteresowania ofertą funduszy pożyczkowych dla mikro i małych firm – potwierdza prof. Ewa Fryberg, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie. – To wynika z wielkich zwolnień w woj. zachodniopomorskim, np. likwidacji Stoczni Szczecińskiej.

Z jej obserwacji wynika, że ok. 40 proc. osób, które zaczynają własną działalność gospodarczą, robi to z przymusu ekonomicznego. To znaczy: nie ma innego pomysłu na utrzymanie rodziny. Ok. 30 proc. jest bezrobotnych, ale decyzja o otwarciu firmy to wynik ich wcześniejszych zamierzeń, a kolejne 30 proc. to osoby, które odeszły z etatu, by zrealizować swoje marzenia.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorek[mail=a.cieslak@rp.pl]a.cieslak@rp.pl[/mail][mail=a.fandrejewska@rp.pl]a.fandrejewska@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem